امروز: سه شنبه, 24 تیر 1399
برای ناراحت بودن خیلی وقت داری , پس چرا به فردا موکولش نكني؟ مارك فيشر
دابوت مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیرت سایت   
جمعه ، 3 تیر 1390 ، 21:29

دابوت

 

دابوت

اصل اول: کنار گذاشتن تفکرات سنتی محدود کننده و دست و پا گیر
این اصل اولین گام در در بدعت و نو آوری است.
تا زمانی که ما طرز تلقی مان را نسبت به دنیا تغییر ندهیم هیچ چیز اتفاق نمی افتد.
در هر در هر خلاقیتی لزوم تجربه دیدگاه های جدید بدیهی است.


یکی از عقاید نه چندان مفید که به شدت ما را محدود می کند اعتقاد راسخ به منطق و استدلال است. 
عمده جهان بینی ما را منطق و استدلال تشکیل داده در حالی که در تمدن نو ظهور جهان بینی خلاق جایگزین تفکرات منطقی و استدلالی شده است.
متاسفانه با بالا رفتن تحصیلات آکادمیک و مدرسه ای میزان تفکرات خلاق به نحو چشمگیری کاهش می یابد و تفکر قضاوتی جا یگزین آن می شود.غالبا طبع قضاوت وطبع خلاقیت با هم در جدال اند مگر آنکه به نحو صحیحی هماهنگ گردند/هر یک ممکن است فعالیت دیگری را خنثی کند...
اصل دوم:اختراعِِِ/اکتشاف/بدعت ونوآوری بیش از هر چیز به خوشبینی و تفکر مثبت نیاز دارد.
طرز تلقی مثبت از ویژگی های افراد خلاق است.حتی افرادی که بسیار غیر خلاق وجامدهستند نیز دارای قدرت تصورند لیکن تصورشان منفی است.
...افرادی که در مدرسه یا دانشگاه نمرات خوبی کسب می کنند در کارهای حافظه ای رکورددارند و این بدان معنا نیست که آنان در خلق ایده های جدید نیز به همان اندازه کارآمدند
اصل سوم:انعطاف پزیری
اگر بخواهیم همانند پدرانمان زندگی کرده و و تصور کنیم که همیشه همه چیز را می دانیم نمی توانیم امیدی به پیشرفت داشته باشیم.
اما اگر خاک صفت پذیرای تغییروتحول باشیم میتوان به پیشرفت خلاقیت تکامل و زیبایی امیدوار بود...اینکه بنشینیم تا روزی شانس در خانه ما را بزند یا اینکه اتفاق تازه ای بیفتد چنین نمی شود. اگر راهی را برویم که تا به حال رفته ایم نتایجی را می گیریم که تا به حال گرفته ایم.
حالا برای امتحان هم که شده است برای مدتی این منطق و استدلال را کنار بگذاریم و روش های سنتی را دور بریزیم و آماده حرکت شویم...
بانک کتاب گیتامهر, بانک کتاب پایتخت, ارسال کتاب, خرید اینترنتی کتاب, تلفن بانک کتاب, سایت بانک کتاب 021664010014
اصل چهارم:کایت نه در جهت باد بلکه در خلاف آن بلند میشود.وجود مخالفت در حد معین به مرد کمک بزرگی می کند.
در صورتی که قالب فکری شما با اجتماعتان یکی نباشد آن ها شما را متهم به دیوانگی می کنندحتی اگر همه دیوانه باشند و شما تنها سالم با شید. به ویژه این مسأله در فرهنگ ایرانی بیشتر به چشم می خورد:نابغه موجود تنبل و سر به هوایی است که حوصله نمی کند به دنبال جیزهایی بدود که همه مردم دنبالش هستند.
ویلیام جیمز می گوید: نبوغ یعنی استعداد درک مسأله ای معقول از راه نامعقول.
اصل پنجم:خطر پذیری..ترس برادر مرگ است.
اگر فرد جویای تغییر به دنبال ایمنی و رفاه باشد به نتیجه مطلوب نخواهد رسید بلکه باید ریسک پذیر شده و همانند دیوانگان بیاندیشد.او باید به امنیت و رفاه پشت کند.
اصل ششم:اعتقاد به قوه الهام وشهود
یکی از دروس خلاقیت که روش دابوت علی رغم  مکاتب روانشناسی غرب شدیدا به آن معتقد است استفاده از وحی و الهام در امر اختراع و نوآوری است.
رابرت گراوس می گوید: قوه شهودی منطق خارق العاده ای می باشد که تمامی فرآیندهای عادی افکار را نادیده می گیرد و سریعا از مسأله به پاسخ می رسد.
و درولوییز با تاکید بر همین مسأله می گوید: تنها مدیران اجرایی متزلزل  مردد پیوسته به دنبال جمع آوری اطلاعات می باشند.برخی ازمدیران معتمد به نفس قاطعانهاز بارش ذهنی کارآمد خلق الساعه خویش استفاده می کنند.
گاناس سلک نیز معتقد است که قوه شهودی به ذهن اندیشمند می گوید نگاهش را متوجه چه چیزی کند.
تصور بر این است که ما دارای پنج حس هستیم .اگر بخواهیم با زبان ساده توضیح دهیم در مرتبه ای بالاتر همگی این حواس در یک حس می آمیزند و در هم ادغام می شوند.
در مبحث خلاقیت این حس کارایی بسیار فراوانی داردبه طوری که بسیاری از مخترعین و مکتشفین بزرگ دنیا این حس را بارها گوشزد کرده اند.
وحی و الهام از جنس انرژی است که در عرفان اسلامی آن را زیر عنوان نور می شناسند.انرژی کاینات بی انتهاست و آن را حدو حصری نیست.این انرژی ضمن اینکه دارای شعوری فراتر از انسان است قدرت خلاقه ای نامحدود دارد.
اگر انسان بتواند خودرا به این منبع وصل کند علم وقابلشت فکری او نامحدود می شود ...
این موج آگاهی که آن را تحت عنوان شعور کیهانی یا منبع انرژی می شناسیم به این معنی نیست که در آسمان هاست بلکه دردر درون هر انسانی جای دارد همانطور که در بیرون از اوست و دلها را مست و سرخوش می کند.فکر ما با این انرژی ها در تعامل است...
دابوت می گوید افکار ناب و الهامی از عالمی دیگر به انسان وارد میشود.

 

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 7 دی 1393 ، 11:13
 

تبلیغات

بنر

حاضرین در سایت

ما 314 مهمان آنلاین داریم

مطلع شدن از خدمات ما ....

با عضویت در این خبرنامه از برنامه ها و تغییرات کاری ما آگاه می شوید: کتب جدید آموزشی ، منتشران جدید، سمینارهای مختلف آموزشی.همه این مطالب به ایمیل شما ارسال می شود. با ما همراه شوید ...


   آدرس: تهران ، میدان انقلاب


تلفن تماس :-88944299--66401004--88944298

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب