امروز: پنجشنبه, 21 آذر 1398
به جزئیات بی توجه نباشیم کمی دقیق تر شویم.
قابلیت های ذهن سالم مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیریت سایت   
شنبه ، 21 خرداد 1390 ، 23:03

قابلیت های ذهن سالم

قابلیت های ذهن سالم

شاید  اگر از هر کسی  بخواهید  سلامت  جسمی  را برای  شما  تعریف کند  از عهده  این کار برآید  ولی  متاسفانه  سلامت ذهن  و روان همچنان  عنصری  ناشناخته  برای  اغلب  مردم  است . اصولا یک ذهن  سالم  ذهنی  است  که قابلیت های  خاصی را که  در ادامه  به آن می  پردازیم  داشته باشد .

۱- توان  دوست داشتن و دوست  داشته  شدن : فقدان  این توانایی  و عدم  دوست داشته  شدن  از  سوی  سایرین  می  تواند  در رشد و  سلامت  روحی  انسان    اختلال  ایجاد کند.

 

 بانک کتاب گیتامهر, بانک کتاب پایتخت, ارسال کتاب, خرید اینترنتی کتاب, تلفن بانک کتاب, سایت بانک کتاب 021664010014

۲-توان پذیرش تغییر : داشتن یک روحیه مثبت گرا  با کمک  گرفتن  از عقل و منطق  به انسان کمک  می  کند   تا بتواند  با تغییرات  کنار آمده  و حتی  شرایط  بد را نیز  تحمل کند.

۳-توان رویارویی با خطر  یا به  اصطلاح  ریسک کردن  در راستای  رسیدن  به اهداف زندگی :  البته  در این ریسک  کردن نباید  مدام منتظر  وقوع پیامدهای ناگوار باشید.

۴-نشان دادن احساسات : همان طور که هر چطزی  را حس  می کنید می  توانید  احساستان  را به  شکل  یک نمود  خارجی  نشان دهید ، حتی  نشان دادن احساسات  منفی  مانند خشم .

۵- دیدن  واقعیات  به اندازه لازم : خوش  بینی  و بدبینی  بیش  از حد  هر دو  به روحیه  انسان آسیب می رساند.اما امید ، ایمان  و احساس  حمایت  شدن  از غیب همگی  در تطابق با شرایط سخت به حفظ سلامت  روح انسان  کمک می کنند.

۶-داشتن قدرت تخیل و آزاد گذاشتن  این قوه  بریا تولیدات  ذهنی  یعنی  همان روندی  که به خلاقیت می  انجامد.

۷-آگاهی  از توان خود :  داشتن  شناخت  صحیح  از توانایی های  مان  به ما کمک  می  کند بتوانیم  با مشکلات  درست روبرو  شویم.

۸-قدرت اعتراف  به اشتباه :  این عنصر یکی از ظریف ترین  فاکتورهای سلامت  روان است که به انتقاد  از خود و آموختن  از تجربیات گذشته خود  نیز مربوط می شود. بر خلاف آنچه  در وهله اول به ذهن  می آید  دستیابی  به سلامت روان  در این بعد کار ساده ای نیست.

۹-قایل بودن احترام و شخصیت  برای خود.

۱۰-توان همراهی و برآورده کردن انتظارات جمع همزیست (مانند خانواده ،همکاران یا همسایگان ) : البته برای  این همراهی  و همدردی باید به خود  اجازه  انتخاب  بدهید. به این ترتیب در صورتی که  تصمیم  به عدم همکاری بگیرید می توانید این کار را انجام ندهید.

۱۱-احساس آزادی در نشان دادن  افکار و عقاید خود و به اصطلاح  ابراز خود: این ابراز کردن می تواند  از طریق رفتار ، کلام  ، نوع لباس و پیام های غیرکلامی باشد.

۱۲-توان  نشان دادن  شادی  و هیجان و تعجب واقعی : البته متاسفانه  در برخی فرهنگ ها  این ابراز  شادی  و هیجان  در اجتماع  شایسته  شمرده نیم  شود.

۱۳-توان  پاسخگویی به نیازهای  منطقی  خود  و دیگران  به شیوه ای  متعارف.

۱۴-داشتن روحیه شوخ طبعی و بذله گویی : اصولا توان دیدن  روی خنده دار حوادث و در نظر گرفتن آنها خصوصا در مواقعی که با مشکل مواجه می شویم ، یکی از قابلیت های بسیار کمک کننده ذهن سالم به ماست

 

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 7 دی 1393 ، 11:25
 

تبلیغات

بنر

حاضرین در سایت

ما 116 مهمان آنلاین داریم

مطلع شدن از خدمات ما ....

با عضویت در این خبرنامه از برنامه ها و تغییرات کاری ما آگاه می شوید: کتب جدید آموزشی ، منتشران جدید، سمینارهای مختلف آموزشی.همه این مطالب به ایمیل شما ارسال می شود. با ما همراه شوید ...


   آدرس: تهران ، میدان انقلاب


تلفن تماس :-88944299--66401004--88944298

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب