امروز: سه شنبه, 24 تیر 1399
برای ناراحت بودن خیلی وقت داری , پس چرا به فردا موکولش نكني؟ مارك فيشر
قابلیت های ذهن سالم مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیریت سایت   
شنبه ، 21 خرداد 1390 ، 23:03

قابلیت های ذهن سالم

قابلیت های ذهن سالم

شاید  اگر از هر کسی  بخواهید  سلامت  جسمی  را برای  شما  تعریف کند  از عهده  این کار برآید  ولی  متاسفانه  سلامت ذهن  و روان همچنان  عنصری  ناشناخته  برای  اغلب  مردم  است . اصولا یک ذهن  سالم  ذهنی  است  که قابلیت های  خاصی را که  در ادامه  به آن می  پردازیم  داشته باشد .

۱- توان  دوست داشتن و دوست  داشته  شدن : فقدان  این توانایی  و عدم  دوست داشته  شدن  از  سوی  سایرین  می  تواند  در رشد و  سلامت  روحی  انسان    اختلال  ایجاد کند.

 

 بانک کتاب گیتامهر, بانک کتاب پایتخت, ارسال کتاب, خرید اینترنتی کتاب, تلفن بانک کتاب, سایت بانک کتاب 021664010014

۲-توان پذیرش تغییر : داشتن یک روحیه مثبت گرا  با کمک  گرفتن  از عقل و منطق  به انسان کمک  می  کند   تا بتواند  با تغییرات  کنار آمده  و حتی  شرایط  بد را نیز  تحمل کند.

۳-توان رویارویی با خطر  یا به  اصطلاح  ریسک کردن  در راستای  رسیدن  به اهداف زندگی :  البته  در این ریسک  کردن نباید  مدام منتظر  وقوع پیامدهای ناگوار باشید.

۴-نشان دادن احساسات : همان طور که هر چطزی  را حس  می کنید می  توانید  احساستان  را به  شکل  یک نمود  خارجی  نشان دهید ، حتی  نشان دادن احساسات  منفی  مانند خشم .

۵- دیدن  واقعیات  به اندازه لازم : خوش  بینی  و بدبینی  بیش  از حد  هر دو  به روحیه  انسان آسیب می رساند.اما امید ، ایمان  و احساس  حمایت  شدن  از غیب همگی  در تطابق با شرایط سخت به حفظ سلامت  روح انسان  کمک می کنند.

۶-داشتن قدرت تخیل و آزاد گذاشتن  این قوه  بریا تولیدات  ذهنی  یعنی  همان روندی  که به خلاقیت می  انجامد.

۷-آگاهی  از توان خود :  داشتن  شناخت  صحیح  از توانایی های  مان  به ما کمک  می  کند بتوانیم  با مشکلات  درست روبرو  شویم.

۸-قدرت اعتراف  به اشتباه :  این عنصر یکی از ظریف ترین  فاکتورهای سلامت  روان است که به انتقاد  از خود و آموختن  از تجربیات گذشته خود  نیز مربوط می شود. بر خلاف آنچه  در وهله اول به ذهن  می آید  دستیابی  به سلامت روان  در این بعد کار ساده ای نیست.

۹-قایل بودن احترام و شخصیت  برای خود.

۱۰-توان همراهی و برآورده کردن انتظارات جمع همزیست (مانند خانواده ،همکاران یا همسایگان ) : البته برای  این همراهی  و همدردی باید به خود  اجازه  انتخاب  بدهید. به این ترتیب در صورتی که  تصمیم  به عدم همکاری بگیرید می توانید این کار را انجام ندهید.

۱۱-احساس آزادی در نشان دادن  افکار و عقاید خود و به اصطلاح  ابراز خود: این ابراز کردن می تواند  از طریق رفتار ، کلام  ، نوع لباس و پیام های غیرکلامی باشد.

۱۲-توان  نشان دادن  شادی  و هیجان و تعجب واقعی : البته متاسفانه  در برخی فرهنگ ها  این ابراز  شادی  و هیجان  در اجتماع  شایسته  شمرده نیم  شود.

۱۳-توان  پاسخگویی به نیازهای  منطقی  خود  و دیگران  به شیوه ای  متعارف.

۱۴-داشتن روحیه شوخ طبعی و بذله گویی : اصولا توان دیدن  روی خنده دار حوادث و در نظر گرفتن آنها خصوصا در مواقعی که با مشکل مواجه می شویم ، یکی از قابلیت های بسیار کمک کننده ذهن سالم به ماست

 

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 7 دی 1393 ، 11:25
 

تبلیغات

بنر

حاضرین در سایت

ما 391 مهمان آنلاین داریم

مطلع شدن از خدمات ما ....

با عضویت در این خبرنامه از برنامه ها و تغییرات کاری ما آگاه می شوید: کتب جدید آموزشی ، منتشران جدید، سمینارهای مختلف آموزشی.همه این مطالب به ایمیل شما ارسال می شود. با ما همراه شوید ...


   آدرس: تهران ، میدان انقلاب


تلفن تماس :-88944299--66401004--88944298

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب