امروز: سه شنبه, 24 تیر 1399
برای ناراحت بودن خیلی وقت داری , پس چرا به فردا موکولش نكني؟ مارك فيشر
احساسات واگیر دارند؟؟ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدیریت سایت   
سه شنبه ، 2 اسفند 1390 ، 00:11

احساسات واگیر دارند؟؟


در بعضی شرایط می گوئیم: «احساس بدی از حضور در آن موقعیت داشتم» و یا « من هم مثل او غمگین شدم » و ... این جملات به چه معناست؟    
واژه «احساس» در روان شناسی،بسته به اصل لاتین آن،معانی متفاوتی دارد.در زبان مصطلح از کلمه «احساس» در موقعیت ها و حالات مختلف برای بیان اهداف متفاوت استفاده می شود

 

؛مثلا می گوییم: «احساس می کنم که او اصلا مرا درک نمی کند.» یا مثلا: «احساس بدی از حضور در آن موقعیت داشتم» یا مثلا: «زنان از مردان بااحساس ترند.» ...
این مثال ها حاکی از آن است که کلمه احساس در موقعیت های مختلف،بار معنایی متفاوتی دارد.برای آشنایی بیشتر با بحث «احساس» در حیطه روان شناسی،با دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روانشناس،گفتگویی کرده ایم که می خوانید.
▪ آقای دکتر! در روان شناسی،کلمه «احساس» مترادف با چه واژه ای است و دقیقا چه معنایی دارد؟
ـ در کتاب های ترجمه شده از زبان انگلیسی معمولا «احساس» و «احساس کردن» را به جای لغاتی از قبیل «Sensation،sense،affect، think underestand » و امثال هم می گذارند که هر یک معنای فنی خاصی خودش را می دهد.احساس به معنی «sensation» عبارت است از کلیه فرآیندهایی که از طریق آن،یک گیرنده حسی (مثل بویایی) پیام را گرفته و از طریق تغییر و تحولات و انتقالات ویژه،آن را به سمت سیستم عصبی مرکزی(مثل مغز و نخاع) می فرستد. از این رو ۵ حس اصلی داریم که احتمالا می دانید که مهم ترین آنها حس بینایی است. احساس به معنای« effect» یا عاطفه نیز به کار می رود که در این حالت ما نسبت به چیزی یا کسی یا واژه و موقعیتی خاص حالت های ویژه ای داریم. مثلا نسبت به کسی که برای اولین بار ملاقات می کنیم حالاتی از قبیل خوشایندی و ناخوشایندی نشان می دهیم.احساس به این معنا می تواند مثبت یا منفی باشد که این بسته به موقعیتی است که فرد در آن قرار می گیرد.البته در روان شناسی خاطر نشان می کنیم که در یک فرد طبیعی عاطفه باید متناسب باشد؛مثلا اگر فرد در حال تماشای یک فیلم کمدی است،حالت خنده داشته و در هنگام شنیدن یک خبر ناخوشایند دیگر نخندد.یکی از ویژگی های بیماران روانی،داشتن عاطفه نامتناسب است.
▪ بعضی وقت ها می گویند که مثلا فلانی آدم بااحساسی است.این از نظر روان شناسی، معنای روشنی دارد؟
ـ اول باید این را بگویم که احساساتی بودن با احساسی بودن فرق دارد.معمولا در فرهنگ ما احساساتی بودن را نفی می کنیم و انتظار داریم که افراد تحت تاثیر تفکر،تعقل و قضاوت عاقلانه قرار بگیرند.در این مقوله افراد احساساتی را کسانی می دانیم که معمولا تحت تاثیر حالات هیجانی هستند،نه حالات عقلانی.ولی معمولا از افراد با احساس به عنوان کسانی یاد می شود که قادر به درک طرف مقابل بوده و می توانند حالات و ویژگی های دیگری را درک کنند.البته خیلی وقت ها هم می شنویم که باید احساسات خود را کنترل کنیم که معمولا در این مواقع یا صحبت از غرایز است یا هیجانات.
▪ از نظر روانی چه ضرورتی وجود داشت که ما دارای احساسات باشیم؟
ـ تکامل گرایان معتقدند که هم زمان با پیچیده تر شدن حیوانات،بچه های آنها برای بقا نیاز به مراقبت های طولانی تر پیدا می کردند.پیوند عاطفی مادر و فرزند، احتمال طرد کودک را تا زمانی که بتواند به تنهایی به بقا ادامه دهد، کاهش می دهد.همچنین مشاهدات دانشمندان نشان داده است که مغز حیوانات اولیه (خزندگان) فاقد اعصاب احساسی است.هنگام تولد،بچه مارمولک ها به طور غریزی بی حرکت می ماند تا به وسیله مادر خورده نشوند.برعکس،کودک انسان کنونی،با مغز پیچیده احساسی،به طور غریزی می تواند کارهایی انجام دهد تا مادر را از نظر وضعیت روحی یک عمر گرفتار خود کند.
▪ وضعیت روحی چه معنایی دارد؟
ـ وضعیت روحی به یک وضعیت احساسی طولانی مدت گفته می شود که به وسیله الگوی تغییرات بیوشیمیایی و هورمونی خاص می تواند شناسایی شود.در این حالت،شدت احساس تجربه شده بسیار ملایم تر است و گاهی اوقات ممکن است حتی از آن بی اطلاع باشیم. وضعیت روحی ممکن است چند ساعت یا چند روز به طول بینجامد.به یک وضعیت احساسی که بیش از چند هفته طول بکشد،معمولا اختلال روحی یا عاطفی گفته می شود (مانند زمانی که احساس غم ماندگار می شود و به بیماری افسردگی می انجامد).یکی از تفاوت های میان احساس و وضعیت روحی این است که وضعیت روحی الزاما با وقایع قابل شناسایی و شخص ارتباط ندارد.
وضعیت روحی معمولا به وسیله یک یا چند مورد زیر ایجاد می شود:
۱) تجارب عمیق احساسی که بروز داده نشده اند (مانند نادیده گرفته شدن یک شکست و گویی هیچ اتفاقی نیفتاده،و سپس «بی دلیل» احساس بدخلقی کردن)
۲) تعدادی تجارب احساسی پی در پی (مانند زدن چند تلفن بی نتیجه که به ناامیدی منجر شود یا ملاقات با چند انسان پرشور که باعث تقویت روحیه شود)
۳) تغییرات شیمیایی،به دلایلی مانند کم خوابی،قاعدگی،غذا نخوردن و...
یکی از مضرات وضعیت روحی نامناسب آن است که می تواند دیدها را نسبت به جهان،بدون آنکه حتی متوجه باشیم،تغییر بدهد.ما ناخودآگاه افراد و موقعیت هایی را انتخاب می کنیم که با وضعیت روحی و خلق و خوی ما جور هستند.
● خلق و خوی ما تحت تاثیر چه عواملی است؟
خلق و خوی ما تابعی است از عوامل زیر:بانک کتاب گیتامهر, بانک کتاب صبا, ارسال رایگان کتاب, خرید اینترنتی کتاب, شماره بانک کتاب, سایت خرید کتاب 021664010014
ـ توارث ژنتیکی (برای مثال،افسردگی در مردان یا خشونت در زنان ممکن است سابقه خانوادگی داشته باشد)
ـ ساختار فیزیکی هورمونی مغز (برای مثال،مردی که قسمت خاصی از مغزش آسیب دیده و یا هورمون تستوسترون بیش از اندازه دارد،آتشین مزاج می شود.)
ـ تجارب زندگی (برای مثال،کسی که در کودکی با یاس های بسیار روبه رو شده است،ممکن است آدم بدبینی شود)
▪ آیا ممکن است احساسی در ما وجود داشته باشد که از آن آگاه نباشیم؟
ـ بله.زندگی احساسی ما تحت تاثیر ذهن ناخودآگاه ما قرار دارد.تغییرات فیزیکی ناشی از یک احساس، قبل از آنکه مراکز فکری آن را ثبت کنند،ایجاد می شوند و ممکن است ساعت ها تا سال ها به صورت یک حالت روحی پنهان در بخش ناخودآگاه ذهن باقی بمانند.ممکن است ما نتوانیم این حالت را در خود تشخیص دهیم اما روان شناس آماتور درون هریک از ما معمولا می تواند آن را در دیگران تشخیص دهد.روزی فوتبالیستی را روان درمانی می کردم.در یکی از جلسات گفت: «تازه حالا می فهمم که خشم من در طی سال ها در درونم انباشته شده است». پرسش این است: حالا که او از خشم خودآگاه شده است،آیا مسوولیت آن را قبول خواهد کرد و یاد می گیرد که چگونه به صورت صحیح آن را ابراز کند؟
▪ راست است که می گویند احساسات واگیر دارند؟
ـ قطعا شما هم شنیده اید که «افسرده دل افسرده کند انجمنی را» با این حساب می توان گفت که اصطلاحا احساسات واگیر دارند مگر آنکه فرد آگاهانه تلاش کند که «آلوده» نشود.
● حرف آخر؟
باید احساسات خود را به طور منطقی و درست و جامعه پسند مطرح کنیم.مثلا کسی که خشم دارد، بهتر است با ورزش کردن،لگد زدن به توپ و یا شنا خود را تخلیه کند و نه اینکه با داد و دعوا و کتک کاری هم وجهه خود را در اجتماع مخدوش کند و هم احساسات منفی جدید را برای خود تولید کند.نباید فراموش کنیم که ما انسان ها هیجان های مختلفی داریم. طی سال های عمر خود باید بیاموزیم که برخی از این هیجان ها را مثبت تلقی کنیم و برخی از ناپسند بشماریم،یا برخی را به راحتی ابراز کنیم اما خود را از ابراز برخی دیگر بازداریم.کسانی که از اعتماد به نفس خوبی برخوردارند توانایی کنترل احساسات خویش را دارند.آنها بدون احساس گناه و حسرت،با تمامی هیجان های خود مواجه می شوند.خود را سر زنده نگه می دارند و به تناسب زمان ها و مکان های مختلف،احساس مناسبی را ابراز می کنند و وضعیت روحی و احساسی دیگران را درک می کنند.

پورتال سیمرغ ( www.seemorgh.com )

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید : ۸۸۹۴۴۲۹۹
چنانچه مایل به دریافت جدیدترین کتب و محصولات ما می باشید لطفا در خبرنامه سایت عضو شوید...

بانک کتاب گیتامهر, بانک کتاب صبا, ارسال رایگان کتاب, خرید اینترنتی کتاب, شماره بانک کتاب, سایت خرید کتاب 021664010014

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 7 دی 1393 ، 11:03
 

تبلیغات

بنر

حاضرین در سایت

ما 342 مهمان آنلاین داریم

مطلع شدن از خدمات ما ....

با عضویت در این خبرنامه از برنامه ها و تغییرات کاری ما آگاه می شوید: کتب جدید آموزشی ، منتشران جدید، سمینارهای مختلف آموزشی.همه این مطالب به ایمیل شما ارسال می شود. با ما همراه شوید ...


   آدرس: تهران ، میدان انقلاب


تلفن تماس :-88944299--66401004--88944298

طراحی سايت و بهينه سازي توسط شرکت توسعه نسل وب